Qorbë merxhimeku

Qorbë merxhimeku

Përbërësit

2 gota merxhimek i kuq Mund të gjinden në dyqanet BIO
1 gote te cajit oriz
1 gote te cajit bollgur
1 qepë
1 Hudhra
1 karotë
gjysme luge Salce domate
Magdanoz, kripe, biber i zi,
vaj vegjetal

Qorbë merxhimeku

Hapat

1

Merxhimekun, orizin, bullgurin, karotën e prere, qepën e prerë i hedhim në një tenxhere me ujë.

2

Ndërsa në anën tjetër vajin dhe salcën e domateve e fërgoni në një tigan.

3

Pas fërgimit e shtojmë në tenxhere dhe me luge të drurit e bëjmë përzierjen.

4

Pastaj ia shtojmë Kripen, majdanozin, biberin e zi dhe e mbyllim tenxheren me kapak në temperaturë më të ultë e lëmë 5 minuta të vlojë.

5

Ju bëftë mirë!

Komento ose bëj një pyetje