Pogaçe – Mini pica

Pogaçe – Mini pica

Përbërësit

2 gota qumësht i vakët
1 gote ujë të vakët
1 gote vaj vegjetal
1 vezë
1 maje
1 luge te gjelles sheqer pluhur
1 luge te çajit kripë
7 gota miell
Përmbi
kaçkavall
Suxhuk
domate
speca
Për sos
1 gote ujë
2 luge te gjelles pekmez
susam

Pogaçe – Mini pica

Hapat

1

Në një enë të thellë e derdhim ujin e vakët dhe qumështin, pastaj ia shtojmë vajin vegjetal dhe kripën.

2

Së fundmi ia bashkangjesim majën, sheqerin dhe miellin dalë nga dalë, brumin fillojmë ta ngjeshim.

3

Do ta përfitojmë një brumë të butë që nuk ngjitet në duar, brumin e lëmë në pritje rreth 1 orë.

4

Pas pritjës së nevojshme brumin e ndajmë në copa të vogla, copat e brumit i zhytim në pekmez, ujë dhe susam pastaj i rëndisim në tepsi.

5

Secilën pogaçe e shtypim me gotë në midis dhe ia vendosim përbërësit e brendshëm.

6

Tepsinë e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.

7

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje