Pogaçe me çokollatë

Pogaçe me çokollatë

Përbërësit

1.5 gota qumësht i vakët
gjysme gote uje i vakur
4 luge te gjelles sheqer
gjysme gote vaj vegjetal
50 gr gjalpë ose margarinë
1 luge te cajit kripë
1 luge te gjelles majë të thatë
6 gota miell
eurokrem

Pogaçe me çokollatë

Hapat

1

Qumështin, sheqerin dhe majën e derdhim në një enë të thellë. E presim të shkrihet maja për 5 minuta.

2

Pas shkrirjes së majës ia shtojmë përbërësit e tjerë. Ndërsa miellin e shtojmë dalë nga dalë, brumin e lëmë në pritje rreth 30 minuta.

3

Vendin ku do ta vendosni brumin e lyejmë pak me vaj, brumin fillojmë ta hapin dhe e ndajmë të pjese (copa) të vogla. Në mes tyre ia vendosim një lugë çokollatë dhe e mbështjellim.

4

I rendisim në tepsi dhe i lëmë në pritje rreth 30 minuta. Pas pritjes i lyejmë me të kuqet e vezës, në temperaturë 180 gradë celsius i pjekim.

5

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje