Pilaf pak më ndryshe

Pilaf pak më ndryshe

Përbërësit

1 qepë
2-3 karrota
1 filgjan oriz (200ml)
kripë
vegete
piper
magdanoz
katrore supe të gatshme

Pilaf pak më ndryshe

Hapat

1

Pilafi eshte nje ushqim i lehte i cili mund te pergaditet me mish dhe pa te.

2

Nje variante te cilin mund ta provoni eshte edhe me mish ose edhe pa te.

3

Nese deshironi me mish atehere mishin e ndani ne copeza te vogla dhe fergoni derisa te nderroj ngjyren.

4

Ne po ate ene shtojme qepen e grire imet ,karroten e grire ne rrathe dhe fergojme derisa te zbuten mire perimet.

5

Shtojme edhe orizin e pastruar,fergojme te gjitha per disa minuta,shtojme melmesat si kripen vegeten dhe piperin sipas shijes.

6

Ne nje ene tjeter qesim 1 liter uje me katrorken e supes dhe vlojme.Me po kete uje mbulojme permbajtjen ne tigan .

7

Tanim ne nje ene zjarrerezistuese ose ndonje tjeter qesim permbajtjen me orizin dhe perimet dhe mund te shtojme dhe mishin nese e duam pilafin me mish.

8

Enen e mbulojme dhe ffusim ne furren e parangrohur 180 grade per 35 minuta ose derisa uji te shterroj i teri.

9

Ne po kete ene qesim dhe magdanoz te grire para se ta fusim ne furre.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje