Pica

Pica

Përbërësit

1 maje
2 lugë të gjellës sheqer
3 gota ujë
1 gotë të çajit vaj
1 vezë
1 lugë kripë
7 gota miell
Për sos
2 domate
hudhra
Biber i zi
Suxhuk
speca
kaçkavall

Pica

Hapat

1

Në një enë e derdhim majën, sheqerin, gjysmën e qumështit të vakët dhe e lëni derisa të shkrihet maja.

2

Pasi të shkrihet maja ia shtojmë pjesën tjetër të qumështit, vezën, kripën, miellin.

3

Brumin e përfituar e mbuloni me një folje streç në një enë dhe e lëni në pritje rreth 1-2 orë.

4

Brumin e ardhur e hapni me ndihmë të t’holluesit, ia vendosni përbërësit e picës.

5

Së fundmi ia vendosni kaçkavallin e grirë dhe picën e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

6

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje