Mini pica

Mini pica

Përbërësit

3 gota qumësht
1 gote ujë
1 gote vaj vegjetal
1 maje
2 vezë
5 luge te gjelles sheqer
1 luge te çajit kripë
12 gota miell
Përbërësit e brendshëm
Suxhuk
djathë i grirë kaçkavall
ullinj te zinj
ullinjë të gjelbër
1 domate
Përmbi
susam
pekmez
ujë

Mini pica

Hapat

1

Qumeshtin dhe ujin e përziejmë në një enë të thellë pastaj ia shtojmë sheqerin dhe majën.

2

Përbërësit e tjerë të mbetur ia shtojmë dalë nga dalë dhe do ta përfitojmë një brumë të butë.

3

Brumin e përgatitur e mbulojmë me një leckë kuzhine dhe e lëmë në pritjë rreth 1 orë.

4

Pas pritjës së nevojshme nga brumi fillojmë të ndajmë copa të vogla, 3 lugë pekmez me 1 gotë ujë e përziejmë.

5

Copat e ndara fillimshtë i zhtyim në përzierjën me pekmez pastaj në susam.

6

Mini picat e përgatitura i rëndisim në tepsinë e lyer me vaj, me një gotë të çajit i shtypim në midis dhe e krijojmë një hapesire.

7

Ku në ate hapësirë ia vendosim përbërësit e brendshëm dhe mini picat i lëmë pak në pritjë në tepsi reth 30 minuta.

8

Pas pritjës së nevojshme tepsinë e vëmë në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius.

9

Me këtë masë mund ti përfitoni dy tepsia me mini pica, nëse dëshironi të përgatisni më pak e përgjysmoni masën e përbërësëve.

10

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje