Kungullor misri

Kungullor misri

Përbërësit

400 gr mazë
mazë të hollat
1 litër mazë të larat
1 kg kunguj i gërryer
200 gr miell misri
kripë

Kungullor misri

Hapat

1

Shkrihet maza.

2

Largohet ena nga zjarri.

3

Shtohen të larat, kungulli dhe kripa.

4

Masa përzihet mirë,pastaj hidhet mielli gradualisht duke e përzier vazhdimisht.

5

Masa e përgatitur derdhet në tepsi të lyer me yndyrë dhe futet në furrë të nxehtë me temperaturë 250 gradë C për t’u pjekur për afro 25 minuta.

6

Ulet temperatura në 200 gradë C dhe vazhdon të piqet edhe 15 minuta.

7

Shërbehet me qumësht të ftohtë,djathë etj./kosovarja/

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje