Kungullesha

Kungullesha

Përbërësit

5 copa kungulleshka
gjysme kg mish
1 gote nohut të zier
1 qepë
gjysme gote të çajit vaj vegjetal
1 luge te gjelles gjalpë
1 luge te gjelles salcë
3 copa hudhëra
1 lëng limoni
kripë
uje i vakur
Përbërësit e sosit
1 luge te gjelles vaj vegjetal
1 luge te gjelles nenexhik
1 luge te gjelles biber i kuq
1 luge te çajit biber biber i zi

Kungullesha

Hapat

1

Qepet i premë në copa të vogla dhe i fërgojmë në nje tenxhere të thelle me gjalpë dhe pak vegjetal. I shtohet salca, hudhra dhe i përziejmë.

2

Kungulleshat e prera ia shtojmë dhe i fërgojmë rreth 2-3 minuta.

3

Nohutin e zier dhe mishin e fërguar ia shtojmë, pastaj ia shtojmë ujin e vaket, kripen dhe ujin e limonit.

4

Përbërësit e sosit: në një tigan e derdhim vajin vegjetal, nanen, biber i zi dhe të kuqe, dhe i fërgojmë.

5

Sosin ia shtojmë tenxheres, dhe i përziejmë me mish dhe përbërësit e tjerë.

6

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje