Kumbulla të thata me proshutë

Kumbulla të thata me proshutë

Përbërësit

Perberesit per 5 persona:
10 kumbulla te thata pa berthame
4 feta proshute te pjekur (mundesisht katrore)
60gr gjalpë

Kumbulla të thata me proshutë

Hapat

1

Vendosim kumbullat e thata ne nje ene me uje te ngrohte dhe i leme ne kete menyre te zbuten per te pakten gjysme ore. Pasi te kete kaluar kjo kohe, i nxjerrim nga uji dhe i thajme me leter kuzhine.

2

Presim cdo fete te proshutes se pjekur ne 3 rripa me te cilat rrethojme kumbullat e thata dhe i fiksojme me nje kunje dhembesh.

3

I kaverdisim lehte ne tigan me pak gjalp ose margarine per rreth 2-3 minuta duke i rrotulluar here pas here.

4

Kur proshute te kete marre nje ngjyre lehtesisht te arte, i vendosim ne nje pjate te ceket te zbukuruar me rrepka te vogla dhe gjethe marule te fresket ose perime te tjera dhe e sherbejme menjehere.

5

Keshille:

Ne vend te proshutes se pjekur, mund te perdorim edhe proshuten e dhjamosur te derrit (bacon ose pancetta), proshute krudo, spek etj.

6

Gjithashtu per ta bere me te shijshme pjaten, fusim nje copez te vogel djath kackavall dele ne brendesi te kumbullave te thata (ne vendin e berthames).

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje