Krelan me duqa

Krelan me duqa

Përbërësit

1 kg miell
700 ml ujë
1 lugë kripë
100 gr gjalpë
300 gr djathë
mazë ose Kajmak sipas dëshirës

Krelan me duqa

Hapat

1

Brumin e krelanës e zëmë duke i përzier miellin, kripën dhe ujin gjerë sa të fitojmë brum homogjen, pak më të trashë se sa brumi i pallaqinkave.

2

Së pari e fusim tepsinë me pak vaj në furrë të nxehur mirë, pas 5 min. e nxjerim tepsinë nga furra, e hedhim brumin mbi vajin e nxehtë, pastaj e fusim krelanën përsëri në furrë.

3

Krelanën e pjekim 40 – 50 min, gjerë sa të skuqet mirë, pastaj e nxerim nga furra dhe ashtu të nxehtë e coptojmë me piru ose thikë.

4

Krelanës së coptuar sipër ia shtojmë gjalpin e shkrirë dhe djathin.

5

Mund ti shtohet mazë ose kajmak sipas dëshirës.

6

Krelana me duqa servohet e nxehtë me turshi.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje