Kifle te thata

Kifle te thata

Përbërësit

1 majë buke
1 luge te cajit sheqer
5 gota miell
1 gote ujë
1 luge te gjelles kripë
1 gote te cajit koper
1 filxhan qimnon
1 filxhan susam
200 gr gjalpë
gjysme gote vaj

Kifle te thata

Hapat

1

Ne 1 maje te bukes dhe 1 gote uje te vaket e shkrime sheqerin dhe kripen.

2

Ne midis e hedhim miellin, i shtohet uji i vaket dhe dale nga dale fillohet gatimi I brumit.

3

Nga brumi bejme kulaca te vogel. E shkrime gjalpin dhe e perziejme me vaj. Per tu bere brumi I bute duhet te hapet holle.

4

E bejme hapjen e kulacit dhe ne midis i vendosim gjysme luge koper dhe e mbyllim kulacin.

5

Permbi i hedhim susam dhe fara.
Ne temperature 170/180 grade celsius iu behet pjekje.

6

Ju befte mire!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje