Kifle

Kifle

Përbërësit

3 gota miell
1 gotë qumësht
½ gotë ujë
1 maje
1 vezë
80 gr gjalpë
4 lugë të gjellës mjalte
Për krem
2 lugë të gjellës kakao
2 lugë të gjellës mjalte
3 lugë të gjellës vaj vegjetal

Kifle

Hapat

1

Qumështin, miellin, ujin, majën, vezën, mjaltën dhe gjalpin e përziejmë në një enë.

2

Brumin e lëmë në pritje rreth 1 orë, në anën tjetër përbërësit e kremit i përzieni në një enë.

3

Pasi fillon brumi të trashët ia shtoni kremin e përgatitur, brumin e përzieni dhe e vendosni tek letrat e muffinit, ku e prap brumin e lëni pak në pritje.

4

E merrni një tepsi e mbushni me ujë dhe në të i rëndisni letrat e muffinit.

5

Kiflet i vëni në furrë për pjekje në temperaturë 200 gradë celsius për 20 minuta.

6

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje