Kek

Kek

Përbërësit

3 vezë
1 gote te cajit sheqer
1 luge te gjelles ujë
gjysme gote kakao
gjysme gote miell
1 luge te cajit Pluhur pjekje
Per krem
2.5 gota qumësht
1 luge te gjelles nisheste
gjysme gote miell
gjysme gote sheqer
1 vanilje
1 luge te gjelles gjalpë
1 shllag krem
Per cokollaten
150 gr çokollatë
1 shllag krem

Kek

Hapat

1

Vezet dhe sheqerin perzieni ne nje ene,shtoni ujin e ngrohte, miellin, pluhur pjekjen dhe kakaon.

2

Perzieni mire dhe pjekeni per 20 minuta.

3

Perberesit e kremes pervec gjalpes dhe kremes, te tjerat hidhni ne nje tenxhere dhe vloni, pas vluarjes ia shtoni gjalpin dhe e largoni nga zjarri ia shtoni krem shllagun.

4

Per krem e cokollates, krema pasi fillon te vlon ia shtoni cokollatat.

5

Kur ta largoni kekun nga furra, hidhni 1 gote qumesht dhe kremen.

6

Lereni ne pritje 2-3 ne frigorifer.

7

Ju befte mire!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje