Kek me susam

Kek me susam

Përbërësit

3 vezë
2 gota sheqer
1 gotë jogurt
gjysmë gote vaj vegjetal
1 gotë tahin
2,5 gota miell
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
susam

Kek me susam

Hapat

1

Vezët dhe sheqerin tundeni në një enë rreth 5 minuta, pastaj ia shtoni tahinin, jogurtin, vaj vegjetal dhe e vazhdoni përzierjën.

2

Miellin, pluhur pjekjën,vaniljën ia shtoni përzierjës dhe e vazhdoni përzierjën.

3

Enën e pjekjës e lyeni me vaj pastaj me susam dhe në të e derdhni glazurën e përgatitur.

4

Kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 180 gradë celsius.

5

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje