Kek me sos çokollate të bardhë

Kek me sos çokollate të bardhë

Përbërësit

2,5 gota miell
3 vezë
1 gote qumësht
1 gote vaj vegjetal
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
10 copa kajsi
1 gote sheqer
Përmbi
sos i bardhe i çokollates

Kek me sos çokollate të bardhë

Hapat

1

Në enë e derdhim sheqerin dhe vezet duke i përzier mirë pastaj ia shtojëm qumështin, vajin vegjetal, miëllin, pluhur pjekjën, vaniljën.

2

Pas përzierjës së kekut, në anën tjetër fillojmë ti premë kajsinë në copa të vogla.

3

Enës së pjekur I hedhim pak vaj dhe glazurën e kekut e derdhim në të, e vëmë në temperaturë 170 gradë celsius për pjekje.

4

Pas pjekjës ia derdhim sosin e bardhë të çokollatës dhe mund ta zbukuroni sipas dëshirës.

Komento ose bëj një pyetje