Kek me rrush të thatë dhe copëza çokollate

Kek me rrush të thatë dhe copëza çokollate

Përbërësit

4 vezë
1,5 gota sheqer
1 gote qumësht
1 gote vaj vegjetal
2,5 gota miell
2 luge te gjelles kakao
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
rrush i thatë
çokollatë copeza

Kek me rrush të thatë dhe copëza çokollate

Hapat

1

Vezën dhe sheqerin e tundëni pastaj ia shtoni përbërësit e tjerë me rend qumështin, vajin vegjetal, miellin, pluhur pjekjën dhe vaniljën.

2

Glazurën e përzieni me shpatull dhe e ndani në dy pjesë, njërës pjesë ia derdhni 2 lugë të gjellës kakao ndërsa pjesës tjetër 2 lugë të gjellës qumësht.

3

Enën e pjekjës e lyeni me miell pak dhe vaj, njërën pjesë e derdhni glazurën me kakao dhe pjesën tjetër ata me qumësht.

4

Pjesës me kakao i hidhni copëza çokollate ndërsa atë me qumësht rrush të thatë.

5

Kekun e vëni në furrë për pjekje në temperaturë 175 gradë celsius për 30-35 minuta.

6

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje