Kek me mak

Kek me mak

Përbërësit

3 vezë
2 gota të çajit sheqer pluhur
2 gota të çajit jogurt
1 gote të çajit vaj
1 gote mak
2 gota miell
1 lëvore limoni
1 Pluhur pjekje
Për ta lyer enën e pjekjës
1 lugë të gjellës gjalpë

Kek me mak

Hapat

1

Vezët dhe sheqerin e përzieni me mikser rreth 5 minuta, pastaj ia shtoni vajin, qumështin dhe limonin nerende.

2

Përzierjën e vazhdoni duke ia bashkangjitur miellin, pluhur pjekjën dhe makun.

3

Enën e pjekjës e lyeni me gjalpë dhe në të e derdhni glazurën e përgatitur, kekun e vëni në furrë për pjekjë në temperaturë 170 gradë celsius për 40 minuta.

4

Kekun e pjekur e preni në copa të holla dhe sipas dëshirës mund ta shërbeni me ndonjë çaj.

5

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje