Kek me karamel dhe molla

Kek me karamel dhe molla

Përbërësit

2 vezë
360 gr miell
80 gr sheqer
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
80 ml vaj vegjetal
80 ml qumësht
3-4 luge te gjelles gjalpë
240 gr karamel
2 molla

Kek me karamel dhe molla

Hapat

1

Ne nje ene shtojme miellin, sheqerin, pluhur pjekjen, vezet, vajin vegjetal, vaniljen dhe I perziejme.

2

Gjalpin e shkrijme ne nje tigan ,pas shkrirjes ia shtojme karamelen.

3

Karamelen e vendosim ne ene ku do ta bejme pjekjen e kekut, ia rendisim mollat .

4

Permbi mollave ia vendosim glazuren e pergaditur.

5

Ne temperature 180 grade celsius per 25 minuta e bejme pjekjen.

6

Pas pjekjes e rrotullojme kekun.

7

Ju befte mire!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje