Kek me fiqa

Kek me fiqa

Përbërësit

10-12 Fiq
2 lugë të gjellës mjalte
3/4 gota gjalpë
1 gotë sheqer i kaftë.
3 vezë
2 gota miell
1 gotë jogurt

Kek me fiqa

Hapat

1

Furrën e ndezëni në temperaturë 180 gradë celsius, fiqat i premë në midis, enës së pjekjës ia derdhim mjaltën dhe ia vendosim fiqat.

2

Gjalpin dhe sheqerin e derdhni në një enë dhe e përzieni, pastaj ia shtoni vezët, miellin dhe së fundmi jogurtin.

3

Glazurën e përzieni rreth 7 minuta dhe e derdhni përmbi fiqa, kekun e vëni në furrë për pjekje rreth 1 orë.

4

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje