Kek me banane

Kek me banane

Përbërësit

500gr banane të pjekura
70gr gjalpë
200gr sheqer
2 vezë
200gr miell që fryhet vetë
1/2luge kripë
1/4luge sode buke
70gr arra të shtypura
Për mbulesën e jashtme:
25gr gjalpë
2luge kakao
175gr sheqer pluhur
aromë vanilje
per garnitur arra

Kek me banane

Hapat

1

Nxehni furrën në 1800 C. Lyeni me gjalpë një tepsi me diametër rreth 18 cm. dhe mbulojeni fundin e tepsisë me letër vaji. Ruani mënjanë një banane të plotë, ndërsa të tjerat shtypini mirë me pirun në një tas.

2

Në një enë të madhe rrihni me mikser gjalpin me sheqerin, derisa të shkumëzohet masa. Shtoni pak nga pak vezët dhe purenë e bananeve dhe vazhdoni rrahjen, derisa të dalë një masë homogjene. Shtoni ngadalë miellin, kripën dhe sodën dhe vazhdoni përzierjen. Në fund hidhni arrat.

3

Zbrazeni masën në tepsi dhe piqeni kekun për 1-1/2 orë. Në vazhdim nxirreni nga tepsi a dhe lëreni të ftohet.

4

Përgatitni mbulesën e jashtme të kekut si më poshtë: Në një tenxhere të vogël hidhni gjalpin dhe kakaon. Ngrohini derisa të shkrihet gjalpi dhe të tretet në të kakaoja, shtoni bananen që latë mënjanë dhe shtypeni mirë me pirun. Më pas hidhni sheqerin pudër dhe aromën e vaniljes. Përzieni mirë derisa të homogjenizohet masa.

5

Lëreni të ftohet dhe lyeni me të kekun. Hidhni nga lart arra. Lëreni të ftohet dhe ndajeni në feta.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje