Kek-kugllof me çokollatë

Kek-kugllof me çokollatë

Përbërësit

4 vezë
1 gote sheqer (gota 200ml)
1 gote vaj
1 gote kos
2.5 gota miell
1 luge e vogle caji pluhur për pjekje
sodë bikarbone
½ lemon ne rende
1 luge kakao
1 sheqer vanilje
100 gr çokollatë

Kek-kugllof me çokollatë

Hapat

1

Enen per kek kugllof e lyejm me vaj dhe permillim.

2

Perzijme vezet me sheqerin dhe sheqerin e vaniljes derisa te shkrihet sheqeri.

3

Shtojme vajin,kosin dhe miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

4

Pastaj shtojme dhe limonin e grire ne rende(zakonisht e ngrij limonin me heret ne mneyre qe te bluhet me lehte).

5

Pastaj masen e qesim ne kallepin e kugllofit(ena e rrumbullaket me vrimen ne mes.

6

Ne fund pak para se te perfundoj masa qe hudhim ne kugllof,shtojme nje luge kakao dhe perziejme.

7

Masen e kafte e qesim rreth pjese se ngritur te mesit te kugllofit.

8

Pjekim ne 180 grade per 40 minuta(gjithsesi pjekjen e vertetojme me rremojce)

9

Pas pjekjes lyejm me glazuren me cokollate te shkrire.

10

(ne mungese cokollate marim 1 luge kakao,1 luge sheqer 100 ml uje

11

30 gr margarin dhe te gjitha i ziejm derisa te shkrihen mire perbersit)

12

Me kete mase lyejme sikurse me cokollaten dhe dekorojme me kokos

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje