Kek i shpejtë me banane për 5 minuta

Kek i shpejtë me banane për 5 minuta

Përbërësit

4 banane
200 gr miell
100 gr sheqer
3 kokrra vezë
50 gr gjalpë
150 gr çokollatë e zezë
1 bustinë me sode per embelsira

Kek i shpejtë me banane për 5 minuta

Hapat

1

Në nxehtësi të ulët tretim çokollatën bashkë me gjalpin, duke i përzier me lugë druri derisa të përftohet një krem homogjen. Më pas e lëmë mënjanë të vaket paksa.

2

Në një tas, hedhim vezët dhe i rrahim me pirun, shtojmë sheqerin, miellin dhe sodën me sitë dhe së fundi, përzierjen e vakur të gjalpit me çokollatë.

3

Shtojmë bananet, të cilat i kemi shtypur që më parë me pirun dhe i përziejmë me lugë druri.

4

Hedhim brumin në tavë dhe e pjekim për rreth 40 minuta.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje