Kadaif në letrën e muffinit

Kadaif në letrën e muffinit

Përbërësit

400 gr kadaif
200 gr gjalpë
Për brenda
lajthia
arra
fëstek i bluar
Për sherbet
4 gota ujë
3 gota sheqer pluhur
gjysem limoni

Kadaif në letrën e muffinit

Hapat

1

Fillimisht e përgatitim sherbetin, ujin me sheqerin e ziejmë deri sa të trashet.

2

E largojmë nga zjarri ia hedhim disa pika të limonit.

3

Duke u ftohur sherbeti, kadaifin filloni ta ndani, gjalpin shkrinë, kadaifin zhyteni në gjalpë.

4

Lyeni letrat e muffinit, kadaifit jepni formën me dorë ( në grusht) dhe brenda futni lajthi, arra, fëstëk.

5

Kadaifin vendosni në letrën e muffinit. Pjekeni deri sa të skuqet.

6

Kadaifin kur ta largoni nga furra ia hidhni sherbetin (sherbeti duhet të jetë i ftohtë).

7

Ktheni mbrapsht kadaifin, zbukuroni dhe shërbeni.

8

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje