Jahni

Jahni

Përbërësit

700 gr mish viçi
2 kg qepë
250 gr gjalpë
kripë
biber të kuq
biber i zi

Jahni

Hapat

1

Qepët grihen dhe kaurdisen me kripë për afër gjysmë ore deri sa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq, dhe 1 gotë ujë.

2

Jahninë e lëmë të zihet për 1 deri në 2 orë në temperaturë jo shumë të lartë dhe kohë pas kohe ia shtojmë nga pak ujë. Jahnija servohet me pire, pilaf, patate të skuqura etj…

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje