Gullash me domate

Gullash me domate

Përbërësit

330gr mish viçi
6 lugë vaj
piper
250 ml supë perimesh
spec i kuq i bluar
kripë
250 gr domate të gjelbërta
250 gr domate të kuqe
Gjysmë luge kanellë

Gullash me domate

Hapat

1

Mishin e viçit e pastroni mirë, pastaj fshini me salvetë. Me thikë të mbrehtë priteni mishin në kube paksa të mëdha.

2

Në një tenxhere të madhe ngroheni vajin, shtoni mishin dhe fërgojeni mirë në zjarr mesatar. Për shkak të spërkatjes eventuale të vajit, tenxheren mbulojeni me kapak.

3

Mishin marinoni me piper dhe me spec të kuq të bluar dhe fërgojeni edhe pak. Në fund qitni supën e perimeve, qitni kripë dhe lëreni që të zihet edhe 30 minuta.

4

Ndërkohë, lani domatet e verdha dhe domatet e kuqe dhe pritni në feta të madhësisë mesatare.

5

Para se të përfundojë zierja mishit shtoni fetat e domateve. Të gjitha marinoni me kanellë.

6

Gullashin lëreni të vlojë edhe 10 minuta. Pastaj edhe njëherë shtoni piper, kripë dhe specin e kuq të bluar.

7

Gullashin mund ta servirni në tepsi apo në pjata të thella. Mund ta servirni edhe me makarona të zier.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje