Gliko arre

Gliko arre

Përbërësit

arra
2kg sheqer
karafil
kanellë
1 lëng limoni

Gliko arre

Hapat

1

Përgatitja e gëlqeres:

Marrim 3 luge gjelle me gelqere dhe e tresim ne uje deri sa te shkrije.

2

Mbasi eshte tretur mire gelqerja e marrim dhe e hedhim ne nje kullese te imet.

3

Kullesa vendoset ne nje ene ku te derdhet uji i gelqeres.

4

Ne ujin e gelqeres hedhim arrat deri sa ato te mbulohen. I leme 2 ore.

5

Mbas dy oresh i kullojme dhe i shplajme mirre.

6

I qerojme arrat nje nga nje dhe I veme ne nje ene me uje

7

pas 8 ditesh hollojme pak gelqere ne nje ene kallcuku ku brenda tyre hedhim arrat e qerruara ku i leme 2 ore. Mbas dy oresh i shplajme.

8

I lajme arrat mire e mire i shpojme me pirun dhe i zjejme.Do ti ziejme shume here duka nderuar ujin.

9

E perserisim kete proces derisa arrat te zbuten.

10

Mbasi jane zbutur arrat i marrim dhe I hedhim ne kullese te kullojne.

11

Hedhim sheqerin me ujin ne enen qe do bejme glikon.

12

Mbasi ka zjerre sherbeti ku me pare heqim shkumen qe del nga zierja dhe pastaj hedhim arrat e zbutura dhe I perziejme sa te marrin te gjitha arrat sherbeti. Hedhim lengun e limonit ku e kemi holluar ne nje gote me uje.

13

Ndersa trashet lengu fusim brenda karafilin dhe drurin e kanelles te mbeshtjelle me nje nape.

14

Pasi marrin nje vale ,e heqim napen nga tenxherja.

15

Hedhim limontoz 5 minuta para se te mbaroje zjerja duke llogaritur 3gr limontoz per 1 kg gliko

16

Mbushim kavanozat ndersa receli eshte akoma I nxehte.

17

Pasi eshte ftohur mbyllim kapaket e kavanozave. Ju mund ti mbushni edhe me arra

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje