Fileto viçi me kërpudha në petë

Fileto viçi me kërpudha në petë

Përbërësit

800g fileto viçi
½ gotë konjakë
300gr kërpudha champignon
15gr kërpudha porçini
20gr gjalpë
kripë dhe piper i zi
1 petë drejtkëndëshe sfoliatë
1 vezë e tundun

Fileto viçi me kërpudha në petë

Hapat

1

Për të përgatitur fileto individuale, presim mishin në 6 copa.

2

E kriposim, I hedhim piper në të gjitha anët dhe e lëmë për 10 minuta. Ndërkohë, vendosim në zjarr një tigan të madh me gjysmën e gjalpit, derisa të fillojë të krijojë shkumë.

3

Pjekim pak fileton në gjalpë, mjaftojnë më pak se dy minuta për secilën anë.

4

Kur të kemi skuqur njërën anë, shtojmë konjak, duke e hequr tiganin nga zjarri, për të shmangur flakën që mund të krijohet. Pasi ta skuqim, e lëmë fileton mënjanë, të mbuluar me një letër alumini.

5

Lajmë shpejt kërpudhat, u heqim bishtat dhe pastaj i presim.

6

Nxehim një tigan me gjalpin e mbetur dhe hedhim në të kërpudhat champignon për 7-8 minuta.

7

Më pas shtojmë kërpudhat porcini, duke ua hedhur kripën në fund të skuqjes.

8

Fusim kërpudhat në një blender, derisa të bëhen pure. I kullojmë për t’ua hequr lëngun në rast se krijohet.

9

Ndezim furrën në 180°C.

10

Përgatisim një tepsi të veshur me letër kuzhine. Hapim petën sfoliatë dhe e ndajmë në gjashtë pjesë.

11

Vendosim çdo fileto, pasi e kemi fshirë nga pak me pak letër duarsh kuzhine, mbi një copë petë. Pjesën e sipërme të filetos e lyejmë me kërpudhat e grira, shtojmë pak kripë, më pas e vendosim petën sfoliatë sipër dhe e mbyllim duke e shtypur mirë fileton nga poshtë. Duhet të bashkohen pa krijuar qese ajri.

12

Presim pjesët e petës së mbetur, këndet e prerë i fusim poshtë filetos dhe e kalojmë fileton në tepsinë e veshur. Tepricat i përdorim për të formuar zbukurimet.

13

Shpojmë sipërfaqen e çdo filetoje me një shkop, që të krijojmë një dalje ajri gjatë pjekjes. Presim disa copa letrash alumini dhe petën që tepron e përdorim për të zbukuruar fileton, duke I ngjitur mbi sipërfaqe pak vezë të rrahur.

14

Përfundojmë duke lyer sipërfaqen e filetove dhe zbukurimeve me vezën e rrahur. Më pas e fusim në furrë, ku e lëmë për 15 minuta (nëse e duam rozë nga brenda)

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje