Fasule tradicionale në tavë

Fasule tradicionale në tavë

Përbërësit

1 kg fasule pllaqi
2 qepë të vogla të grira në kubik të vegjel
2 karrota të grira
3 luge gjelle majdanoz te grire
3 gjethë selinoje të fresket të grirë
200 gr salce domatesh
1 filxhan kafeje vaj ulliri
4 hudhëra të grira
kripë
piper
1 gjethe dafine

Fasule tradicionale në tavë

Hapat

1

Vendosim fasulet një nate perpara se ti gatuajme që të na zbuten.

2

I kullojme, i shpelajme dhe në një tenxhere ziejme fasulet pllaqi (gjysem të ziera) në ujë me kripe për 30-40 minuta.

3

Kullojme fasulet e ziera në një site dhe i leme menjë anë.

4

Në një tenxhere me vajin e ullirit skuqim qepën, karrotat,selinon për 3-4 minuta.

5

Shtojmë hudhrën, salcen e domates dhe majdanozin, kripën dhe piperin. Shtojmë fasulet pllaqi që ziem me përpara dhe i kaverdisim dhe 3-4 minuta akoma. Shtojmë 3 filxhana caji me ujë të ngrohte dhe i leme të marrin një valë për 2-3 minuta.

6

Vendosim fasulet pllaqi në një tepsi.

7

Fusim tepsinë me pllaqitë në furre të parapregatitur në temperaturen 170 - 180 grade celsius për 30 - 40 minuta.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje