Ëmbëlsirë e lëngshme

Ëmbëlsirë e lëngshme

Përbërësit

4 vezë
1 gote sheqer
1 gote qumësht
1 gote vaj vegjetal
3 luge te gjelles kakao
2 gota miell
1 Pluhur pjekje
1 vanilje
Për sos
2 gota qumësht
1 gote sheqer
2 luge te gjelles kakao
3 luge te gjelles vaj vegjetal

Ëmbëlsirë e lëngshme

Hapat

1

Vezët dhe sheqerin përzieni mire, qumështin, vajin vegjetal ia shtoni.

2

Pastaj përbërësit e tjerë siç janë: miellin, kakao, vanilja, pluhur pjekja.

3

Në enën e lyer me vaj, e derdhni glazurën, në temperaturë 180 grade celsius e pjekeni.

4

Për sosin në një enë e hidhni qumështin, sheqerin, kakaon, vajin vegjetal dhe i përzieni të gjithë përbërësit me njeri tjetrin. Pastaj i pjekeni në zjarr deri sa të shkrihet sheqeri.

5

Tortës së pjekur i bëmë vrime me pirun, dhe ia derdhim sosin e përgatitur.

6

Pasi të ftohet mund ta shërbeni.

7

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje