Croissant (molto)

Croissant (molto)

Përbërësit

600gr gjalpë
1050gr miell
40gr maja birre
250gr uje i vakur
150gr sheqer kallami
6 vezë
15gr kripë
qumësht

Croissant (molto)

Hapat

1

Perzjejme 500gr gjalpe me 50gr miell dhe formojme me to nje brume te cilin do e veme te pushoje ne frigorifer.

2

Shkrijme ne uje majane dhe perzjejme me 1kg miell. Zeme brumin duke shtuar me radhe sheqerin,kripen,vezet nje nga nje.Punijme per 30'

3

Me kete brume formojme nje top, te cilin e mbeshtjellim me plasmas guzhine dhe e leme 1 nate ne frigorifer.

4

Ne planin e punes hapim me petes te dy masat e brumit, ate me maja dhe ate me gjalpe se bashku.

5

Shtojme ne mes gjalpin dhe e shtrijme mbi pete si ne figure. Pas çdo palosjeje shikoni skemen dhe ne piken e arritur leme 30' ne frigorifer dhe e hapim peten perseri keshtu deri ne fund.

6

Ndajme peten ne trekendesha te vegjel dhe i japim formen karakteristike te kroasaneve.

7

Leme te vijme perreth 2ore ne temp ambjenti, i lyejme me veze dhe i veme te piqen ne furre ne temperature 180-190° per 20'.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje