Byrek me patate role

Byrek me patate role

Përbërësit

3 petë
Për sos
2 vezë
3 luge te gjellës jogurt
1 gote te çajit vaj vegjetal
Për brenda
4-5 patate te ziera
1 domate
1 qepë
spec i gjelber
1 luge te gjelles salcë
erëza
kripë
vaj vegjetal

Byrek me patate role

Hapat

1

Patatet e ziera i shtypim dhe i hedhim vaj vegjetal, në anën tjetër i premë qepen dhe specin. Ia shtojmë salcën, erëzat dhe i përziejmë.

2

Domatet i premë në copa të vogla, pastaj ia bashkëngjisim glazurës dhe i vëmë në tigan për fërgim.

3

E largojmë nga zjarri dhe i përziejmë me patatet e shtypura.

4

I përziejmë përbërësit e sosit, tepsinë e lyejmë me vaj dhe e vendosim letrën e pjekjes, pastaj petët.

5

Petët i lyejmë me sosin e përgatitur, përmbi ia hedhim glazurën e patates dhe i mbyllim me një letër te pjekjes.

6

Në temperaturë 180 grade celsius i pjekim, pas pjekjes me ndihme të letrës e bëmë.

7

E leme rreth 5 minuta në pritje, pastaj e premë ne copa te holla dhe do të jetë e gatshme për shërbim.

8

Ju bëftë mirë!

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje