Byrek me kungull

Byrek me kungull

Përbërësit

15 peta byreku te gatshme
1kg tul kungulli
300ml qumësht
300gr gjalpë
3 vezë
1luge miell
kripë
sipas deshires djathë copëza

Byrek me kungull

Hapat

1

Grijme tulin e kungullit ne rende me pjesen me te trashe te saj.

2

Ne nje tenxhere, shkrijme rreth 200gr gjalp dhe shtojme kungullin duke e gatuar ne zjarr te ulet per rreth 30 minuta; ne kete menyre kungulli do te zbutet dhe do ti avulloje lengu i tepert.

3

Ne nje tas rrahim vezet, shtojme qumeshtin, miellin, pak kripe, 100gr gjalp te shkrire paraprakisht ne mikrovale dhe kungullin duke i perziere shume mire; kjo eshte harxha me te cilen do te mbushim byrekun.

4

Lyejme me pak gjalp taven ku do te pregatisim byrekun, shtrojme 5 peta duke i sperkatur çdonjeren prej tyre me pak qumesht, shtojme gjysmen e harxhes me kungull, 5 peta te tjera (te sperkatura me qumesht), harxhen e mbetur dhe e perfundojme byrekun me 5 petat e fundit.

5

I kthejme anet byrekut, hedhim mbi te qumeshtin e mbetur dhe e pjekim ne furre te parangrohur ne 200°C per rreth 30 minuta.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje