Biskota’’bredh’’ i vitit të ri

Biskota’’bredh’’ i vitit të ri

Përbërësit

230 gr margarinë
¾ e gotes (250ml) sheqer pluhur
1 gote mjalte
1 vezë
5 gota miell te perzier me kakao (shtojme kakao aq sa nevoitet te merr ngjyre te kafte perzierja)
1 luge e vogel sodë bikarbone
1 luge kanellë cilen do arome qe preferoni ose vanilje
Maje gishtash kripë
4 të bardha të vesë
4 filgjan te vegjel sheqer
2 luge ekstrakt vanilje ose sheqer vanilje

Biskota’’bredh’’ i vitit të ri

Hapat

1

Perzijme me mixer margarien dhe sheqerin pluhur derisa te behet mase kremoze.

2

Shtojme mjaltin dhe vazhdojme me perzierjen.

3

Shtojme dhe vezen duke perzier vazhdimisht.

4

Perzijme miellin,kakoan,soden e bukes, aromen e preferuar,dhe te gjitha se bashku i shtojme tek perbersit e lengshem duke perzier mire me mixer ngadale.

5

Masen e brumit e mbeshjellim em folie plastmasi dhe leme ne frigorifer per disa ore.

6

Me pas ne tavolinen e permillur nxjerim brumin dhe hollojme nje pete 0.5 cm te taseh dhe nga brumi nxjerim forma ne forme te lules nga 2-3 madhesi te njejta ne forme ,kurse nje pjese me te vogle te petes i nxjerrim ne form et yllit.

7

Me pas biskotat i radhisim ne tepsi te mbuluar me leter per pjekje dhe pejkim ne 200 grade per 8 minuta,kurse format e vogla per 5 minuta.

8

Ne nderkohe tundim te bardhat e vezes ne shkume te forte,shtojme pak nga pak sheqerin pluhur dhe extraktin e vaniljes.

9

Ne nje tabaka qesim nje nga biskotat me te mdha,nje luge krem i bardhe nga te bardhat e vezes,nje biskote me te vogle dhe prap shkume te bardhe.

10

Ne fund qesim biskoat ne forme ylli dhe leme te ftohen.

11

Kjo eshte embelsira me e parapelqyer per femijet qe do te ken bredhin si emblsire.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje