Biskota të njelmëta

Biskota të njelmëta

Përbërësit

500 gr margarinë
500 gr djathë i bardhë
700 gr miell
½ pluhur për pjekje
kripë
susam ose fara sipas deshires
1 vezë per lyerje

Biskota të njelmëta

Hapat

1

Ne nje ene te madhe qesim miellin e perzier me pluhurin per pjekje.

2

Shtojme margarien e coptuar dhe djathin e coptuar.

3

Kriposim pak sipas shijes duke pasur kujdes sepse edhe djathi permban krip.

4

Pastaj masen e perzijmemire em dore derisa te behet mase homogjene(nese eshte shume e bute mund te shtojme dhe pak miell.

5

Masen e qesim ne tavolinen e permillur dhe ndajme ne dy toptha te mdhenje.

6

Secilin nga topthat e hollojme ne pete me trashesi 0.5 cm dhe nxjerrim me forma te biskotave sipas deshires.

7

Format e biskotave e radhisim ne tepsi te mbluar me peter per pjekje dhe lyejm me te verdhen e vezes dhe qesim fara susami apo sipas deshires.

8

Pjkeim ne 180 grade per afer 15 minuta.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje