Biftek me spec të kuq djegës

Biftek me spec të kuq djegës

Përbërësit

700 gr biftek pa dhjamë
2 lugë vaj ulliri
2 lugë lëng limoni
1/2 lëkurë limoni
1 lugë salce soje
1 lugë sheqer integral
1 thelbë hudhër
Salca me spec të kuq:
spec i kuq
1/4 filxhan kos
1 thelbë hudhër
1/2 lëkurë limoni
salce pikante
kripë dhe piper i zi
erëza per dekorim

Biftek me spec të kuq djegës

Hapat

1

Fillimisht bashkojmë në një enë me kapak vajin, lëngun e limonit, lëkurën, salcën e sojës, sheqerin dhe hudhrën.

2

Shtojmë biftekun duke e lyer nga të dyja anët. Më pas e mbyllim enën me kapak dhe e lëmë në frigorifer për rreth 2 orë.

3

Ngrohim skarën. Për të përgatitur salcën, pjekim në skarë specin e kuq nga të gjitha anët. E vendosim në një enë me kapak për 10 minuta që të ftohet.

4

I heqim lëkurën dhe e presim në shirita. Hedhim specin, kosin, hudhrën dhe lëkurën e limonit në një mikser dhe i përziejmë. Shtojmë më pas salcën pikante, kripën dhe piperin.

5

Heqim biftekun nga marinada dhe e thajmë. E pjekim në skarë, duke e kontrolluar herë pas here.

6

Për ta servirur biftekun e shoqërojmë me salcën e përgatitur.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje