Ashure

Ashure

Përbërësit

per 4 persona
300gr grurë për ashure (grurë të rrahur)
100gr sheqer të bardhë ose kane
100gr arra
100gr bajame
100gr lajthia
50gr Rrush te thate
3-4 Fiq të thatë
3-4 karafil
disa kokrra shegë për zbukurim (sipas dëshires)
2 lugë të vogla kanellë
2-3 lugë niseshte (sipas deshirës)
pak kripë

Ashure

Hapat

1

Si fillim, vendosim rrushin e thate per rreth 15 minuta ne nje tas te vogel me uje te ngrohte ne menyre qe te zbutet.

2

Lajme mire grurin dhe e ziejme ne zjarr te avashem me rreth 2-2.5l uje derisa te zbutet plotesisht.

3

I shtojme sheqerin, pak kripe, rrushin e thate te shtrydhur nga uji i tepert, fiqte e thate te prere holle, kanellen, karafilin dhe arrat e grira duke hequr menjane disa per zbukurim.

4

Ne kete moment, mund te leme qe lengu i ashures te trashet vet duke rritur kohen e zierjes dhe duke e perziere vazhdimisht, apo te shtojme pak niseshte te tretur ne uje te ngrohte, per te reduktuar kohen e pregatitjes.

5

E leme ne kete menyre te zieje edhe per pak minuta dhe e shperndajme ashuren neper tasa duke e sperkatur siper me pak kanelle, disa kokrra shege dhe me arrat e mbetura.

6

E vendosim ne frigorifer dhe e konsumojme te ftohte.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje