Amareta me arra

Amareta me arra

Përbërësit

250gr arra te qeruara
300gr sheqer
3 te bardha te vezes

Amareta me arra

Hapat

1

shenim:per amaretat me teper perdoren bajamet ne vend te arrave dhe nese preferoni dhe ju keshtu duhet te perdorni:200 gr bajame te qeruara dhe 50gr te hidhura.Procesi ne te dy rastet si me arra,ashtu dhe me bajame,do te jete i njejte.

2

Grini arrat ne mixer dhe rrihni mire vezet derisa te krijohet nje mase e qendrueshme(ai efekti ifamshem,qe po ktheve tasin permbys,vezet nuk bien.Jeni te kujdesshem!)pasi te bardhat te jene gati i bashkojme me sheqerin dhe arrat e grira.

3

Grini arrat ne mixer dhe rrihni mire vezet derisa te krijohet nje mase e qendrueshme(ai efekti ifamshem,qe po ktheve tasin permbys,vezet nuk bien.Jeni te kujdesshem!)pasi te bardhat te jene gati i bashkojme me sheqerin dhe arrat e grira.

4

Perziejini mire.ne tepsine e furres shtrojme nje leter alumini dhe me nje luge ndajme dhe vendosim mbi leter masen e qendrueshme qe pergatitem.

5

Piqen ne temperature te ulet.100° per 40',sidoqofte derisa te jene pjekur mire.hiqini nga furra dhe lerini te ftohen.Amaretat jane gati per te ngrene.

Për më shumë, shkarko aplikacionin:

Komento ose bëj një pyetje