receta gatimi per femije

Femijet jane te me cmuarit, me te rendesis’shmit tane. Ushqimi qe ne ju japim atyre eshte me rendesi te madhe. Ne duhet te jemi te kujdes’shem qe ai ushqim te jete sa me i shendetshem per femijet tane te cmuar.

Receta gatimi per femije

Kuzhina shqiptare ka punuar shume qe te krijoj nje koleksion te vecante vetem per femije. Ne kemi hapur seksionin e vecante me receta gatimi per femije, ku do te postojme receta gatimi te zgjedhura me kujdes te madh nga stafi yne profesional.

Fluturat plot gjalleri

Po e quajme keshtu kete recete te shpejte per femije: FLUTURAT PLOT GJALLERI. Mos nguroni t’ia thoni kete emer femijes tuaj,do ta terheqe pjata me teper…

Kjo eshte nje recete e thjeshte dhe e shpejte qe si kuptohet nga emri ka si perberes kryesor makaronat ne forme fluture.

[ingredients title=”Përbërësit”]

  • bizele te zjera ne avull 300gr
  • makarona flutura 280gr
  • proshute cotto 1 fete 100gr
  • kripe e vaj ulliri sa duhet

[/ingredients]

[directions title=”Udhëzimet”]

Nderkohe qe veme te zjejne makaronat, presim ne copa proshuten dhe e kalojme ne tigan ku kemi hdhur pak vaj,me qellim qe ti japim nje ngjyre te kuqeremte,bashkojme bizelet e zjera(ne avull ose si te preferoni) duke i trazuar per 1-2′.
Kullojme makaronat nga uji dhe i hedhim ne tigan,per 1′ ne zjarr te larte.
Pjata eshte gati.E dekorojme me tulin e bukes te prere ne forme fluture ose zemre dhe te zbukuruar me karota te zjera ose jo sipas shijes te femijes tuaj.
Ju befte mire vogelusha!!!

[/directions]