Makarona me peshk ton është përgatitje ushqimore e bërë kryesisht me makarona dhe mish.

Përbërësit:

  • 250 g makarona flutur (si këto në foto ose dhe lloj tjetër po të doni)
  • 160 g ose një kuti konserve peshku ton
  • 2 speca jeshil apo të kuq
  • një grusht majdanoz
  • 2 lugë vaj ulliri
  • lëngu i një limoni
  • 2-3 thelpinj hudhre
  • kripë
  • piper i zi.

Udhëzimet:

Në një tenxhere zieni makaronat. Në anën tjetër pritini hollë specat, shtojini sipër thelpinjtë e grirë hollë të hudhrave, vajin, lëngun e limonit, kripën, piperin, majdanozin dhe peshkun ton të cilit ja keni hequr vajin më përpara. Së fundmi përzijini këto me makaronat e sapoziera (të cilave nuk do ti keni hedhur yndyrë tjetër).