Delimano

Recetat e fundit

Reçeli prej rrushit

Reçeli prej rrushit

Shërbehet për: 6-8 persona

Koha: 1 orë e 20 min

Rrushin e pastrojme mire dhe e qesim ne nje tengjere ku do ta ziejme dhe i  shtojme sheqerin dhe e ziejme per rreth nji ore dhe kur dalin faran ne siperfaqe i largojme ato.Embelsira eshte [...]

Lexo receten

 
Reçeli prej qershive

Reçeli prej qershive

Shërbehet për: 6-8 persona

Koha: 1 orë

Qershite i pastrojme, ia heqim bishtat dhe e pastrojme nga berthama (farat). Ne tenxheren per embelsira e ziejm shurupin prej sheqerit me 2 gota uje, ia heqim shkumen dhe ne shurup i vejme qershite e [...]

Lexo receten

 
SALLATË ME TUNË

SALLATË ME TUNË

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 15 min

Të gjithë përbërësit,përpos konzervës përzihen.Sipër aty këtu vendoset mishi,qoftë ai ton,ose mish i bardh pule i skuqur më parë.Tundet me pirun vaji,kripa dhe uthulla dhe hidhet sipër sallatës. Kjo shujtë e lehtë dhe e shëndetshme, [...]

Lexo receten

 
POGAÇE LULE

POGAÇE LULE

Shërbehet për: 4-6 persona

Koha: 60 min

Ulet tharmi në ½ gotë qumësht të vakët (merret nga masa e qumështit) me 1 lugë miell dhe pak sheqer. Zinet brumi me përbërësit e sipërshënuar, përpos gjalpit dhe 1 veze. Brumi ngjeshet në tavolinë [...]

Lexo receten

 
POGAÇE ME SUXHUK

POGAÇE ME SUXHUK

Shërbehet për: 4-6 persona

Koha: 35 min

Tunden vezët dhe shtohen përbërësit e tjerë një nga një, përpos suxhukut. Masa përzihet mirë me lugë dhe derdhet në tepsi të lyer me yndyrë. Mbi radhiten copat e suxhukut ose djathë i troshitur. Futet [...]

Lexo receten

 
PITE ME PRESH

PITE ME PRESH

Shërbehet për: 6 persona

Koha: 50 min

Preshtë pastrohen nga gjethet e gjelbra. Pjesët e bardha të preshve priten imët dhe fërgohen me një lugë yndyrë, në tenxhere të mbuluar gjersa të zbuten. Hidhen kripë dhe ½ gotë ajkë. Në tepsi të [...]

Lexo receten

 
Speca në furrë me kaperi

Speca në furrë me kaperi

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 50 min

Kaperi jane nje garniture me origjine siciliane te cilat shoqerojne shume mire pjatat e dyta te mishit dhe peshkut. Pastrojme specat duke i hequr si fillim bishtin dhe duke i ndare ne dy pjese nga [...]

Lexo receten

 
TORTË TUNELI I KALIMASHIT

TORTË TUNELI I KALIMASHIT

Shërbehet për: 6-8 persona

Koha: 60 min

Tundet patishpani i bardhë dhe derdhet në gjysmën e tepsisë katrore shporeti, të shtruar me letër të yndyrshme dhe të ndarë me një shirit kartoni. Tundet edhe patishpani i zi dhe derdhet në gjysmën tjetër [...]

Lexo receten

 
Supë pule me misër

Supë pule me misër

Shërbehet për: 4 persona

Koha: 30 min

Supë pule me misër është një recetë ideale për ditët e sotme. Është e thjeshtë dhe shumë e shijshme. Udhëzimet se si përgatitet i gjeni mëposhtë.

Lexo receten

 
Bakllava

Bakllava

Shërbehet për: 8-10 persona

Koha: 1-2 orë

Bakllava është njëra nga ëmbëlsirat tradicionale të kuzhinës kosovare. Ndonëse bakllava ka prejardhje turke, përgatitja e saj është një trashëgimi e vogël që përcjellet prej gjeneratës në gjeneratë edhe tek ne.

Lexo receten