Latest Recipes

KIFLE PA VEZE - DERGUAR NGA SARANDA QERIMI

Kifle pa veze

Serves: 4-6 persona

Time: 40 min

Te gjitha perzihen deri sa te formohet brumi. Lihet te qendroj deri sa te dyfishohet (afro 40-50 minuta). Pastaj ndahet ne kuleq te mdhej. Cdo kuleq shtrihet dhe pritet ne 8 pjes ne form trekendeshi. [...]

View Recipe

 
Ashure

Ashure

Serves: 4 persona

Time: 45 min

Ashurja (ose Pudingu i Noes) eshte nje embelsire turke e perbere nga drithera, fruta dhe fruta te thata. Egziston nje legjend, qe kur barka e Noes u ndal per te pushuar ne Malin Ararat ne [...]

View Recipe

 
SUPË ME AVOKADO

SUPË ME AVOKADO

Serves: 4 persona

Time: 25 min

Avokadoja pastrohet, pritet në katrorë dhe vendoset në enë ku do të bluhet. Shtohen të gjithë përbërësit dhe së bashku bluhen në blender. Supa futet në frigorifer gjer në përdorim. Kjo supë e shëndetshme dhe [...]

View Recipe

 
Krepe me shpageta

Krepe me shpageta

Serves: 4 persona

Time: 45 min

PERZIERJA BAZE PER KREPE – KLIKO MBI LINK Krepat i bejme duke bere perzierjen e miellit,qumshtit,vezes,kackavallin e grire ne rende,dhe shpagetat e ziera dhe erzat.Te gjitha keto perzihen ne forme te qullit dhe e fergojme [...]

View Recipe

 
Krepa me oriz

Krepa me oriz

Serves: 4 persona

Time: 35 min

Qepet i grijme holle dhe i skuqim nr gjalpe,pastaj shtojme vezet e ziera dhe te grira ne rende ,pastaj proshuten e grire imet dhe erzat me kripe dhe piper.Pastaj shtojme orizin e zier paraprakisht ne [...]

View Recipe

 
Krepa te mbushura me djathe dhe proshute

Krepa te mbushura me djathe dhe proshute

Serves: 4 persona

Time: 30 min

PERZIERJA BAZE PER KREPE – KLIKO MBI LINK Proshuten e grijme holle dhe e bashkojme me djathin dhe e shtojme ngadale salcen e kosit duke krijuar keshtu nje krem te bute ,pastaj i qiten kripa [...]

View Recipe

 
Gjizë e bërë në shtëpi

Gjizë e bërë në shtëpi

Gjiza eshte nje produkt bulmeti shume i thjesht per tu realizuar ne shtepi, dhe ne varesi te cilesise dhe freskise se qumeshtit, cilesia e saj mund te jete nga me superioret. Vendosim qumeshtin ne nje [...]

View Recipe

 
Tortë e thjeshtë për diabetikë

Tortë e thjeshtë për diabetikë

Serves: 4-6 persona

Time: 45 min

Dhe për personat intolerantë ndaj vezëve Në fillim do të ndezim furim me 180 °. Në një tas do të hedhim miellin, kakaon, fructanin dhe sodën e bukës. Do t’i përziejmë mirë me një shpatull [...]

View Recipe

 
Mjedra ne alkool

Mjedra ne alkool

Serves: 4 persona

Time: 35 min

Sterilizojini 6 kavanozë. Futini në kavanozë në radhë mjedrat, sheqerin dhe 2 gjethe mjedre. Hidhni përsipër raki, duke lënë një hapësirë bosh 1 cm. Mbyllini hermetikisht vazot duke e shtrënguar tapën deri në fund. Mbulojini [...]

View Recipe

 
Ajvar

Ajvar

Serves: 6-8 persona

Time: 4 - 6 orë

Specat i lajmë, i pastrojmë,  i pjekim, i qërojmë , i bluajmë  dhe i vejmë në enë të thellë të pershtatshme për zierje. Ajvarin e zijmë 4- 6 orë nvarësishtë nga sasia e specave. Vajin [...]

View Recipe