Mos u frikësoni nga kjo dietë. Përfitimet janë edhe më të mëdha se përpjekjet që ju duhet të bëni. Është e mahnitshme për djegien e çdo grami yndyre të tepërt. Ajo zgjat vetëm13 ditë dhe pas kësaj nuk do të keni më probleme me shtimin e peshës për 2 vitet e ardhshme.

o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i o i

Kjo dietë quhet ndryshe edhe ‘dieta daneze’. Ajo është e mirë për shumë arsye:
Së pari, sepse ndryshe nga dietat e tjera kjo nuk shkakton varjen e lëkurës pas rënies në peshë. Është një dietë e cila përshpejton metabolizmin tuaj dhe në të njëjtën kohë mban peshën tuaj të ekuilibruar.

Por sa peshë mund të humbni? Mund t’ju tingëllojë e çuditshme, por mund të humbni 7-20 kg në dy javë. Është shumë e rëndësishme të dini që pas ditës së 13 nuk duhet ta ndiqni më këtë dietë.

Mungojnë drithërat, produktet e qumështit dhe frutat. Pra, mund të pritet që disa individë të përjetojnë lodhje për shkak të mungesës së mineraleve dhe vitaminave të mjaftueshme.

Sigurohuni që të mos thyeni asnjë nga këto rregulla të arta kur bëhet fjalë për dietën daneze:

Dita 1
Mëngjesi:
1 filxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer
Dreka:
1 vezë e zier, 200 gram spinaq, 1 domate
Darka
100 gram biftek pa gjalpë ose yndyrë tjetër, sallatë me salcë limoni

Dita 2
Mëngjesi:
1 filxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer
Dreka:
150 gram proshutë dhe q kos pa yndyrë
Darka:
100 gram biftek pa gjalpë ose yndyrë tjetër, sallatë me salcë limoni dhe 1 frut

Dita 3
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Dreka:
2 vezë të ziera, 1 fetë proshutë, spinaq dhe domate
Darka:
Supë me domate dhe selino dhe 1 frut

Dita 4
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Dreka:
200 ml lëng molle/portokalli dhe 1 kos pa yndyrë
Darka:
100 gram biftek, 1 karotë e grirë, 100 garm gjizë

Dita 5
Mëngjesi:
Asgjë
Dreka:
150 gram salmon me limon i gatuar me një lugë çaji gjalpë
Darka:
100 gram biftek, sallatë me selino

Dita 6
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Drek:
1 vezë e zier dhe 1 karotë e grirë
Darka:
150 gram gjoks pule i zier dhe sallatë me salcë limoni

Dita 7
Mëngjesi:
1 filxhan çaji i zi ose kafe pa sheqer
Dreka:
Pini shumë ujë
Darka:
200 gram mish qingji dhe 1 mollë

Dita 8
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer
Dreka
2 vezë të ziera, 200 gram spinaq i zier dhe 1 domate
Darka:
200 gram biftek dhe sallatë me salcë limoni

Dita 9
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer
Dreka:
1 fetë proshutë dhe 1 kos pa yndyrë
Darka:
200 gram biftek dhe sallatë

Dita 10
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Dreka:
2 vezë të ziera, 1 fetë proshutë dhe sallatë me salcë limoni
Darka:
Supë me selino dhe domate dhe 1 frut

Dita 11
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Dreka:
200 ml lëng portokalli ose molle dhe 1 kos pa yndyrë
Darka:
1 vezë e zier, 1 karotë e grirë dhe 200 gram gjizë

Dita 12
Mëngjesi:
1 karotë e grirë me limon
Dreka:
200 gram salmon i zier me limon dhe me 1 lugë gjelle gjalpë
Darka:
200 gram biftek, sallatë me selino (pa salcë)

Dita 13
Mëngjesi:
1 filaxhan çaj i zi ose kafe me 1 lugë çaji sheqer dhe 1 tost
Dreka:
2 vezë të ziera dhe 1 karotë e grirë
Darka:
250 grm gjoks pule dhe sallatë me salcë limoni

——–

o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o

KuzhinaShqiptare.com është platformë online për dashamirët e kuzhinës dhe ushqimit të shijshëm. Çdo ditë, stafi jonë ju sjellë receta të reja nga Kuzhina Shqiptare dhe ajo e huaj, receta këto të cilat ju mund t’i përgatitni lehtë në ambientin tuaj shtëpiak