Lepur me domate eshte nje pjate e dyte e shijshme, qe mund te shoqerohet  me pilaf dhe se fundmi me nje sallate frutash maqedonia.

Si pergatitet lepuri me domate:

Përbërësit:

 • 1 lepur
 • 300gr domate te qerruara
 • 1luge majdanoz i grire
 • 1 thelb hudher
 • 1gjethe dafine
 • 1 gote vere e bardhe e thate
 • 20gr gjalpe
 • 80gr proshute crudo
 • vaj ulliri, kripe dhe piper

Udhëzimet:

 1. Lajme lepurin dhe e fshijme me leter kuzhine. Ne nje tenxhere te gjere dhe te thelle hedhim 3luge vaji dhe gjalpin e me pas  skuqim ne te hudhren e qerruar dhe te shtypur. Bashkojme lepurin dhe e skuqim lehte ne te gjitha anet. Ne fund si te kete marre faqe e shuajme me vere dhe e leme te avulloje.
 2. Shtojme dafinen, domatet e prera ne kubike jo shume te vegjel, proshuten e ndare ne shirita. Kripim, lyejme me piper dhe leme te zjeje perreth 1 ore e 30′
 3. Kontrolloni qe lengu te mos thahet, nese eshte e nevojshme shtoni pakez uje here pas here. Kur te kete perfunduar zjerrrja e zbukurojme me majdanoz.

Pjata eshte gati, ju befte mire!