Problemi më i madh që çdo femër has pas depilimit është irritimi i lëkurës. Puçra, kruarje, skuqje, këto janë disa nga problemet e përhershme që shfaqen pas çdo depilimi.

Por jo më… ka disa truke të vogla të cilat do t’ju ndihmojnë të mos keni më këto probleme.

1. Gjithmonë depilohuni në drejtimin e kundërt, nuk do të keni dhimbje dhe skuqje.
2. Letra e dyllit nuk duhet të përdoret më shumë se tre herë.
3. Në fund të depilimit pastroni të gjithë zonën që depiluat jo me ujë të nxehtë por me ujë të vakët.
4. Për të larguar skuqjen dhe dhimbjen vendosni akull në zonën e depiluar.
5. Lyeni lëkurën me vaj ose me aloe vera. Vaji i jep butësi dhe shkëlqim.
6. Disa orë pas depilimit nuk këshillohet të bëni dush, në mënyrë të prerë jo me ujë të nxehtë.
7. Mos vishni xhinse të ngushta, ose geta pasi e fërkojnë lëkurën dhe krijojnë puçra.

Komento ose bëj një pyetje

komente