Jahni

Jahni

Jahnija është gjellë e cila përgatitet nga qepët dhe mishi. Është ushqim i zakonshëm dhe shumë i përhapur në kuzhinën kosovare.

Përbërësit

 • 700gr mish viçi
 • 2 kg qepë
 • 250 gr gjalpë
 • Kripë
 • Biber i kuq
 • Biber i zi

Jahni1

Udhëzimet

Qepët grihen dhe kaurdisen me kripë për afër gjysmë ore deri sa të zbuten mirë, pastaj ia shtojmë yndyrën, mishin, biberin e kuq, dhe 1 gotë ujë. Jahninë e lëmë të zihet për 1  deri në 2 orë në temperaturë jo shumë të lartë dhe kohë pas kohe ia shtojmë nga pak ujë. Jahnija servohet me pire, pilaf, patate të skuqura etj…

 
 • ersonila

  shum e shishme <3

 • Nari,nari

  Kete e bej perhere,eshte shume e mire

  • BlertaSpahiu

   Pajtohem 100% me ty :D, FLM per komentin