Çervish me mish të pulës

Çervish me mish të pulës

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet çervish me mish të pulës. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur çervishin me mish të pulës si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit

 • 1 pulë ose 1kg kaqika të pulës
 • 15 lugë gjelle miell misri
 • 2 dl vaj ose 200 gr gjalpë
 • 1 qepë
 • 1lugë gjelle krip
 • 200gr petë bakllave
 • Biber t’kuq
 • Biber t’zi

Çervish me mish të pulës1

Udhëzimet

Mishin e pulës e zijmë me qepë,krip, biber t’kuq dhe biber t’zi afër 1 orë varësisht qfare është pula. Miellin e misrit e kavërdisim afër 20 min.me yndyrë dhe kur fillon të ndron ngjyrë ( ngjyr kafeje t’qeltë) atëherë e përvlojmë me langun e mishit dhe e përzijmë vazhdimisht qe të mos bëhen duqa. Qervishin e derdhim mbi petet e bakllavës, paraprakisht te skuqura në tavë ,sipri e qesim mishin e pulës dhe e fusim tavën në furrë të reshkët afër 15 min. Çervishi me miell misri dhe me mish pule servohet me kos dhe hudher.

 

 
 • Arturo

  Te falemnderit, po na shkon goja leng pa perfunduar gatimin. :)

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Faleminderit për komentin Arturo. Më vjen mirë që jeni të kënaqur me punën që po bëjmë këtu.

 • http://Çervishmemishtëpulës Arsim

  Pershendetje.

  Un jon nje kuxhinjer ne suedei po kur se kom mbaru ket recept qe quhet Qervish?.
  un e kuptova receptin mir,po nuk e kuptova se si ja bej me petet e bakllaves? aty nuk e kuptova,ju jutem a ka mundsi me ma spjegu se si behet.

  Ju pershendes.
  Arsim Ramadani

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Petet e bakllaves 2 ose 3 copa i shtron ne tepsi qe te behet si lloj baze. Pas pjekjes merret me luge te madhe te rrafshet dhe servohet ne pjate (pra petet e luajn rolin e nje baze).