TRILEQE

TRILEQE

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet TRILEQE . Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një TRILEQE si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit

 • 6 vezë
 • 400 gr sheqer
 • 400 gr miell
 • 1 pluhur paste
 • 1vanil sheqer
 • ½ lit ajkë “Hoplla”
 • ½ lit qumësht
 • 300 gr qumësht pluhur “Nestlle”
 • ½ kg karamel.

Udhëzimet

Tunden të bardhat e vezëve gjersa të shkumojnë mirë.Shtohet sheqeri për të vazhduar tundja,gjersa masa të formohet shkumë e qëndrueshme.Shtohen të verdhat dhe vazhdon tundja.Kësaj mase i shtohet mielli i përzier me pluhur paste dhe sheqer vanilje,duke e përzier me lugë,gjersa masa të kompaktësohet.Brumi derdhet në tepsi shporeti të shtruar me letër të yndyrshshme,ose të lyer me yndyrë dhe të përmillur.Futet në furrë të nxehtë me temp.180 * C që të piqet për afro 30-40 min.

Me 1/2 lit.qumësht të vaket trazohet qumështi pluhur dhe pasi të përzihet mirë,në mënyrë që mos të mbesin kokrriza qumështi,përzihet me 1 lit. qumësht të ftohet dhe 1/2 lit.hoplla.Kjo masë qumështi (1,1/2 l.) hidhet mbi pandispanjë duke e shpuar me piru në rast nevoje,që ta pijë mirë qumështin.Nëse karameli është mjaftueshëm i trashë,hidhet mbi,e nëse është i hollë,mirë është ai të qitet mbi trileqe atëherë, kur edhe shërbehet,kuptohet pasi të pritet në katrorë.

 
 • qendresa

  o zonja ceke jeni me e mira .nuk e ke idene se sa e embel je.je si nje tileqe.a ka mundesi te me tregosh sa kushton libri yt me receta dhe ku mund ta blejme jam e interesuar.

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Përshendetje Qendresa. Faleminderit shumë për fjalët e mira, ndihem e nderuar. Sa i përket librit, faqja KuzhinaShqiptare.com ofron librin 1000 receta për cdo familje FALAS për lexuesit e vet. Ju mund ta lexoni atë në këtë link http://www.kuzhinashqiptare.com/1000-receta-per-cdo-familje/

 • http://berisha robertina

  shum e mir

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Faleminderit shumë për komentin Robertina.

 • avniu

  Pershendetje e nderuara zonja Ceka, Nese keni materjal per historikun e trileqes, nga ka ardhur, perberjen kimike te saje. dhe ne cilen kohe tek ne ka filluar me i konsumur, rrespektivisht me pas njohuri per trileqen si embelsire. Po me duhet sepse kam temen e diplomes per izolimin e baktereve ne trileqe si embelsire, dhe po me duhet te shkruaj edhe diqka rreth trileqes

 • merita

  trileqe

 • http://trilqe merita

  pershendetje zonja ceka jeni fenomenale

 • http://argetuese madrilene

  e mir shum faleminderit

 • elmonda

  E shishme <3 <3 <3

 • eda

  pershendetje a mund te behet vet krem karameli se ketu ku rri un nuk eshte shum i trash krem karameli e pin te gjithin pandispanja………

 • besa

  Pershendetje me falni se po pys po qka esht kjo pluhur paste? Nuk po mundem ta gjej askund.

 • Samir Keriqii

  @admin : a MUND TE PERGADITET TRILEQJA EDHE PA PLUHUR NESTLLE.?