Torte me biskota

Torte me biskota

Torta me biskota eshte nje torte shume e shijshme e vleresuar sidomos nga me te vegjlit. Ne permbajtjen e kesaj torte ka qumesht, çokokrem, panna dhe biskota.

Lloji i biskotave quhet “pan di stelle” por ne pamundesi mund te perdorni dhe biskotat Ringo apo çfaredolloj tjeter me kakao.

Përbërësit

 • 600gr biskota
 • 400gr çokokrem
 • 500ml panna
 • 500ml qumesht
 • kakao e hidhur

torte biskota

Udhëzimet

 1. Eshte e rendesishme qe perpara se te nisni torten te keni lene panen te pakten 3 ore ne frigorifer dhe gjithashtu nese mundeni lini 30′ dhe enen ku do ta rrihni.
 2. rrahim panen derisa te formohet mire shkuma dhe te jete e qendrueshme. Nese eshte e nevojshme shtojini pak sheqer pluhur.
 3. Zhytim ne qumesht biskotat 1 nga 1 pa i lene shume, pasi edhe duke ndenjyr ne frigorifer torta ato do te zbuten.
 4. shtrojme biskotat nje nga nje ne enen ku do te bejme torten.
 5. Mbulojme me 1/3 shtrese te kremit panna  duke e niveluar mire.
 6. me nje shiringe ose sac à poche shperndajme mbi panen çokokremin.
 7. Mbulojme me nje shtrese te dyte biskotash te lagura me qumesht dhe perseritim proçeduren si me lart me nje shtrese tjeter panna dhe çokokrem.
 8. Vazhdojme ne te njejten menyre deri ne fund. sipas preferencave mund te lini shtresen e fundit ose pana ose biskota. Nese shtresa e fundit eshte panna, atehere mund ta sperkatni ate me kakao dhe  te lini tek- tuk shenjen e yllit. Per kete qellim mund te prisni leter guzhine ose alumin ne forme ylli dhe te vini mbi pjesen qe doni te “shpetoni” nga mbulimi me kakao.

burimi: 5receta.com

 
 • http://kuzhinashqiptare luana
 • http://kuzhinashqiptare luana

  shum e bukur kjo recet

 • http://kuzhinashqiptare luana

  valla cek shum te bukura kto receta

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Luana shume faleminderit per keto komente, ndjehemi krenar qe ju pelqen puna qe po bejme ne kete faqe.

 • Elisa Elda Avdiu

  te gjitha recetat shum te mira

  • BlertaSpahiu

   Na vjen mire qe te pelqejn Elisa <3 FLM per komentin