Torte e zezë

Torte e zezë

Kjo recetë ju tregon se si përgatitet torta e zezë. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një tortë e zezë si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit

 • 5 vezë
 • 1 gotë e madhe vaj
 • 1 gotë e madhe qumësht
 • 18 lugë sheqer
 • 12 lugë miell
 • 1 kakao
 • 1 pluhur për pjekurina
 • 200 gr çokoladë

Udhëzimet

Fillimisht përzihen vezët pastaj shtohen të gjithë përbërësit e tjerë dhe qiten në tepsi të lyer me yndyrë në temperaturë 180-200*C,dhe kur të ftohet e shpojmë në disa vende me rrëmojsë dhe i hedhim qokoladën e shkrirë përmbi.

 
 
 • blerin

  a duhet edhe cokoladen me shtu me perbersit e tjer apo me von

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Cokollada shkrihet me vone dhe vendoset mbi torte. Dmth nuk e perzieni me perberesit e tjere ne fillim.

  • lina

   a duhet me i shtu cokolades qumsht

   • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

    Nuk ka nevoje qumshte por sipas deshires disa luge vaj ose margarine qe te fitoj shkelqimin.

    B.S.

 • http://embelsira linda

  mershendetje flm per receta te torta e zez a duhet ter kutin mjaqit apo me lug dhe sa ju lutem me tregoni sa ma shpejt do e provoj qao klb

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Per cka e ke fjalen se spo te kuptoj.

 • shyrete

  a mundem ne vend te pluhurit per pjekurin me ba me peciv ose sheqer vanill

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Po pluhuri per pjekurine eshte peciva, jane i njejti send.

 • http://.... leonora

  kakao sa grem duhet te jet

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Nje paketim standard qe ka 100gr

 • http://.... beratu

  sa grem duhet te jet

 • http://mantija nezahate

  Mfal po sa duhet me kaan gota shum e madhe sa per uji ashtu afersisht.

 • http://beharberisha behar

  me flani a mund te me tregoni se qfar esht phuhur per pjekurina qfar qfar lloj materiali esht a sheqer phulur apo tjeter

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Behar pluhur per pjekurina eshte peciva qe e njohim ne. Per cdo pyetje mos hezito.

   Blerta

 • fatjeta

  faleminderit per recet shpresoj te Jet e shijshme

  • BlertaSpahiu

   Faleminderit edhe ty per komentin. Patjeter qe do te jete e shijshme :P perderisa e kemi postuar receten ketu.

 • lina

  pluhur per pjekurin nuk e kuptoj ?

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Lina pluhur per pjekurina eshte peciva qe e njohim ne. Per cdo pyetje mos hezito.

   Blerta

  • BlertaSpahiu

   Lina pluhur per pjekurina eshte peciva qe e njohim ne. Per cdo pyetje mos hezito.

   Blerta

 • lirim

  kjo ëmbelsir është shum e mir dhe a mundet te behet edhe me pak vez ju lutem me tregoni sa ma shpej

 • lirim

  jo duhet e gjith kuti ose gjysma e kutis