Kjo recetë ju tregon se si përgatitet revania me ngjyra. Më poshtë keni listën e gjërave që ju nevojiten për të përgatitur një revani me ngjyra si dhe udhëzimet se si bëhet një gjë e tillë. Për çdo pyetje apo paqartësi, mund të komentoni dhe ne do të jemi të lumtur të ju japim përgjigje.

Përbërësit:

 • 4 të kuq të vezëve
 • 4 ve të plota
 • 8 lugë sheqer
 • 12 lugë miell
 • 1/2 pluhur për pjekurina

Pjesa e bardhë:

 • 4 të bardha të vezëve
 • 4 lugë sheqer
 • 4 lugë miell
 • 1/2 pluhur për pjekurina

Sherbeti:

 • 450 gr sheqer
 • 750 ml ujë
 • 1 vanill sheqer

Udhëzimet:

 1. Tunden 4 të kuqtë e vezëve,4 vezët dhe sheqeri pastaj i qitet mielli i perzier me pluhur për pjekurina.
 2. Kjo masë ndahet në dy pjesë.Njëra mbetet e verdhë ndërsa tjetrës i qitet pak ngjyrë të kuqe për torte ose një lugë puding dredhëze apo maline.
 3. Fillojmë përgatitjen e brumit të bardhë.RRahim të bardhat e vezëve me sheqer pastaj i shtojmë miellin e përzier me pluhur për pjekurina.
 4. Brumin e kuq e qesim në tepsi të lyer me yndyrë dhe e shtrijmë.
 5. Mbi brumin e kuq qesim brumin e bardhë(e qesim lugë lugë qe te duket si topa).
 6. Mbi këtë qesim brumin e verdhë.E pjekim në temperaturë 200*C.Pasi të ftohet ia qesim sherbetin e nxehtë.

P.S.Nese doni mundeni ndermjet petave t`i qitni edhe arra të bluara dhe qokoladë pluhur.