Kek me arra

Kek me arra

Keku me arra eshte embelsire karakteristike shqiptare. Eshte nje embelsire e shpejte dhe e shijshme.

Përbërësit

 • 3 veze
 • 1gote qumesht
 • 1 gote gjalpe ose vaj luledielli
 • 2 gota miell
 • 1 gote sheqer
 • 1 zarf pluhur per embelsirat
 • 1filxhan çaji arra te qerruara dhe te shtypura

Udhëzimet

 1. Ne nje ene te thelle rrahim vezet me sheqerin, pastaj shtojme me rradhe gjithe perberesit e tjere duke perzier mire dhe ne fund shtojme miellin e situr dhe te perzier  me pluhurin per embelsira.Rrahim me qellim qe te mos formohen kokrriza dhe kur eshte gati bashkojme edhe arrat.
 2. Lyejme formen e tortes me gjalpe dhe e pudrosim me miell. Hedhim ne te brumin e kekut dhe futim ne furre te paranxehur te piqet ne temp 180°.

Keku eshte gati, ju befte mire!

burimi: 5receta.com

 
 • http://kuzhinashqiptare linda

  dreqi te hankte oj ti shtrig sem po naj shtin lakmit

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Haha Linda, lakmia duhet te sherbej si motivim per te marrur perberesit, lexuar receten dhe pergatitur ate. Faleminderit per viziten dhe komentin ne faqe.

 • http://kuzhina linda

  gjith ato qet pelqejn ty

 • http://Stardoll Sadiola

  Me vjen keq po nuk kam sheqer pluhur!!!!!!!!!!!!!♥♥

 • http://Stardoll Sadiola

  Gjeta edhe pluhur per embelsira

  • http://www.kuzhinashqiptare.com/ Blerta Spahiu

   Gezohem. Tash filloni me pergatitjen dhe shpresoj ta shijoni ne maksimum.

   B.S.

 • ale marku

  shume e mire :-)